Match mot BoIS

2024-08-17 21:54

Så var det igång för vår del, bortamatch i Landskrona mot BoIS. Ett BoIS som vi har förlorat mot 2 gånger tidigare, och den första förlusten var stor och gjorde lite ont i självförtroende. Men I dag var det en ny match på en stor, lite gropig och sträv gräsplan och vi sa att vi går högt och aggressiva eller faller ner så våra 6or kan ta hand om deras långbollar när vår 3 backslinje eller deras fw ta bollen i deras spelyta 2. Vi börjar lite mittemellan och BoIS äger dom första 15 min och i den 19 min gör dom 1-0. Efter det började vi spela, springa, tacklas, passa och utmana vår motståndare precis som dom gör på våra träningar. Vi tar över mer och mer, vi ställer till oreda och dom blir lite rädda, bla dubblar dom på  vår 11a Elion som gör en mycket bra match och skojar med motståndarna. Vi kommer mycket till anfall på vår vänstersida, men vårt 1-1 mål är från en spelvändning till högersidan och helt plötsligt drar Zeb en av deras backar och placerar bollen i mål bakom en utspringande målvakt. Vi har vänt på äganderätten på bollen , och det är ÄFF som äger.

 

Vi har 1-1 i halvlek och prata om vara mer framåtlutad i andra, vi byter vår wingers och nya fräscha ben och huvud in. Vi äger och vinner det mesta denna match förutom hörnor som BoIS vinner. Vi gör 2 snygga mål till som blir bortdömda, ett för offside och det andra för händer i ryggen som vi har svårt att se.

 

Vi gör en grym match och dom blir frustrerad, deras ledare skriker dom sista 10 minuterna att dom måste vinna, men matchen slutar med 1-1 och att Måns får uppsöka sjukhuset för en befarad knäskada. Nu sitter jag och hoppas på ett positivt och bra samtal från Måns. Vilken grymt underbar match ni gör pojkar!

 

/Magnus

Nyhetsarkiv

50/50 lotteri
Intersport
Adidas
AKEA
Backahill
Dryckeskompaniet
Bryggan Kök & Bar
Sovtex
Eriks fönsterputs
Varalövs Lådfabrik
Städax
Hotel Lilton
Bjäre entreprenad
Handelsbanken
LGM Bygg & Håltagning
Lyft & Byggmaskiner AB
MaskinGruppen AB
RM Gräv AB
Inredningsgalleriet
Entech
Valhall Park Hotell
Ateneum
Skoogs Åkeri & Logistik
Västkustfastigheter
Astronaut Sverige
Svensson Stock & Sten AB
HP Industriservice AB
Swegon
Säkra
Carlsberg Sverige
Frejda Bygg & snickeri AB
Garantum Wealth Management AB
Hyrtoaletten
Svenska mäklarhuset
Affes Trafikskola
Öresundskraft Kraft & Värme
Trelleborg AB
Storbildsbolaget
Annehem
Länsförsäkringar Skåne
Engelholms Glass
Din Verkstad Syd
S.A Bil & Maskin AB
Ica Nära Kullahallen
Ica Nära Hamilton
Granitor Properties
Sandberg Salong
Fastighetsbyrån i Ängelholm
Flugger Färg i Ängelholm AB
Quartex AB
Westliden Entreprenad AB
Energy Service Management i Sverige AB
Finnveden Lastvagnar AB
Railcore AB
Ekebo Nöjescentrum AB
Elgiganten Phone House
Overgaard Solutions AB
Coop
Skåneportar
Cargo Care Scandinavia AB
Ekebo Nöjescentrum AB
Specsavers Ängelholm AB
Containerpoolen
50/50 lotteri

Huvudpartners

IntersportAdidasAKEABackahill

Partners

DryckeskompanietBryggan Kök & BarSovtexEriks fönsterputs
Varalövs LådfabrikStädaxHotel LiltonBjäre entreprenad
Handelsbanken LGM Bygg & HåltagningLyft & Byggmaskiner ABMaskinGruppen ABRM Gräv AB
InredningsgallerietEntechValhall Park HotellAteneumSkoogs Åkeri & Logistik
VästkustfastigheterAstronaut Sverige Svensson Stock & Sten ABHP Industriservice ABSwegon
SäkraCarlsberg SverigeFrejda Bygg & snickeri ABGarantum Wealth Management ABHyrtoaletten
Svenska mäklarhusetAffes TrafikskolaÖresundskraft Kraft & VärmeTrelleborg ABStorbildsbolaget
AnnehemLänsförsäkringar SkåneEngelholms GlassDin Verkstad SydS.A Bil & Maskin AB
Ica Nära Kullahallen Ica Nära Hamilton Granitor PropertiesSandberg SalongFastighetsbyrån i Ängelholm
Flugger Färg i Ängelholm ABQuartex ABWestliden Entreprenad ABEnergy Service Management i Sverige ABFinnveden Lastvagnar AB
Railcore ABEkebo Nöjescentrum ABElgiganten Phone HouseOvergaard Solutions ABCoop
SkåneportarCargo Care Scandinavia ABEkebo Nöjescentrum ABSpecsavers Ängelholm ABContainerpoolen