Det blev inte riktigt som ÄFF tänkt sig i sista matchen. Västra Karup vann derbyt med klara 4-0 och den största förlusten i år.
Ängelholms damer var taggade på att avsluta serien med ett derby mot Västa Karup och att nå en fjärdeplats. Det blev i stället en klar förlust och en sjätteplats i debutsäsongen.
- De var bättre än oss och jag kan inte annat än att lyfta på hatten och gratulera dem till en väl genomförd match, säger Håkan Magnusson.
ÄFF kom aldrig upp i sin normala standard om man bortser från i mitten av den första halvleken då laget fick lite tryck på gästande Västra Karup.
- Den avörande skillnaden i dag är för det första att Marie Schön gör tre mål och att de har mer erfarnehet, säger Mikael Nilsson.
Nu kommer ÄFF att analysera säsongen. Vad behöver laget för att ta nästa steg? Klubben är tydliga med att satsningen på dam- och flickfotbollen fortsätter. Som vi redan nämnt så kommer en flickakademi att starta under 2022 med förre Rosengårdsspelaren Julia Fallesen som huvudtränare. När det gäller damverksamheten så kommer satsningen mot att nå division 1 att fortsätta.
- Vi vill hitta spelare som är beredda på att prioritera fotbollen fullt ut och vi vill vara en klubb som satsar på tjejer som vill satsa på sin fotboll, säger Håkan Magnusson och fortsätter:
- Vi kanske förlorade klart mot Västra Karup idag men samtidigt är det en match. Vi ser detta som en process och kanske vi till och med kan ha nytta av denna förlust för att lära oss något nytt.