ÄFF P 01 representerades av två lag i årets upplaga av Kalles Kaviar Cup i Smögen/Kungshamn.
Förstärkta av en trio U 14-15-spelare ställde vi upp i klass P 14. ÄFF Blå såg ut att koppla ett tidigt grepp om en slutspelsplats men när marginalerna och andra resultat gick oss emot krävdes det vinst i den sista gruppspelsmatchen för att säkra avancemanget till A-slutspel. I den avgörande matchen vägrade bollen gå in förrän Erik Malmquist med en förlösande tåfis i nättaket ordnade en 1-0-vinst.
ÄFF Gul var nästan uträknat efter tre inledande nesliga förluster men i det direkt avgörarande Bjärederbyt mot Grevie blev det klara 6-0 och därmed var en slutspelsplats säkrad.
Dubbel A-slutspelssuccé alltså!
I åttondelen fick ÄFF Blå ge sig mot Öckerö sedan domaren överraskande blåst av matchen efter att ha fått 20 plus 17 minuter till 40.
ÄFF Gul betvingade i sin åttondelsfinal Lidingö efter ett straffdrama men fick i kvarten ge sig mot Tyresö FF.